اخبار

زندگی دوباره ۴۰ دانش آموز

خبرگزاری شبستان: همه دانش آموزان خواب بودند من نیز در حالی که از سردرد و سرگیجه شدید هر لحظه احساس می کردم؛ ممکن است بیهوش شوم به سختی خود را از تخت پایین انداختم تا کاری برای نجات جان دانش آموزان انجام دهم.

به گزارش خبرگزاری شبستان از قزوین، تعلیم و تربیت از همان روزهای نخست خلقت انسان، همچون خورشیدی درخشان در صفحه تاریخ زندگی بشر درخشیده و مصداق آن را می توان از ردپای آثار به جا مانده از گذشتگان به خوبی احساس کرد.
همواره می شنویم که معلمی شغل انبیاست چرا که تعلیم و تعلم از شئون الهی است و خداوند، این موهبت را به پیامبران و اولیای خویش ارزانی کرده تا مسیر هدایت و سعادت را به بشر بیاموزند و معلمان در واقع ادامه دهندگان همان مسیرند که تلاش دارند با زدودن سیاهی جهل از دل ها، زلال دانایی را در روان بشر جاری سازند.
همه حاضران کلاس درس عشق معلمان، بر این امر اتفاق نظر دارند که شیرینی دوران تحصیل وام دار مهربانی و گرمی نگاه آنهاست که صفحه ذهن را این گونه زیبا ترسیم کرده است.
زهرا مافی یکی از معلمان مهربان و دلسوز شهر و دیارمان است که با تلاش خود در نجات جان دانش آموزان، یک بار دیگر ثابت کرد معلمان همیشه برای هرگونه ایثار و فداکاری آماده اند.
وی به واسطه نجات ۴۰ دانش‌آموز از مسمومیت شدید ناشی از گازگرفتگی که منجر به مسمومیت خود او نیز شد، به عنوان یکی از ۱۳ معلم نمونه کشور در سال ۹۴ معرفی شد.
این معلم فداکار قزوینی با 28 سال سابقه خدمت در آموزش و پرورش عناوینی چون معلم نمونه کشوری، معلم نمونه استانی و معلم نمونه منطقه ای را در کارنامه درخشان خود به ثبت رسانده است.
این موضوع بهانه‌ ای شد تا گفتگوی کوتاهی با ایشان داشته باشیم.
شبستان: انگیزه شما از انتخاب شغل معلمی چه بود؟ چه شد که وارد این عرصه شدید؟
مافی: از دوران تحصیل علاقه شدیدی به شغل معلمی که شغل انبیاست، داشتم از این رو پس
از اتمام تحصیلات دوران دبیرستان، در آزمون کنکور، تربیت معلم را انتخاب کردم و وارد این عرصه شدم.
شبستان: چند سال سابقه فعالیت در شغل معلمی را دارید؟
مافی: 28 سال سابقه خدمت در آموزش و پرورش دارم که25سال تدریس و سه سال نیز در سمت سرپرستی دبیرستان شبانه روزی فاطمیه شهر معلم کلایه در الموت شرقی مشغول فعالیت هستم.
شبستان: از روز حادثه بگویید چه شد که این اتفاق رخ داد؟
مافی: نیمه های شب 26 بهمن ماه سال گذشته بود که با احساس سردرد و سرگیجه شدید ناشی از نشت گاز به داخل خوابگاه دانش آموزان از خواب بیدار شدم متاسفانه به دلیل مسدود شدن لوله های خروجی گاز در پشت بام و نداشتن کلاهک و نشت گاز به داخل محیط خوابگاه، من و همه 40 دانش آموز دچارگازگرفتگی شدیدی شده بودیم.
در آن لحظات بیش از هر چیز فکرم متوجه فرشتگان پاک و معصومی بود که غافل ازاتفاق در شِرُف وقوع، با خیالی راحت در خوابی ناز فرو رفته بودند.
اما گویی مشیت الهی طور دیگر رقم خورده بود تا با بیدار شدن من، حیات دوباره به 40 دانش آموز دیگر هدیه کند.
در حالی که از شدت بی حالی ناشی از گاز گرفتگی هر لحظه احساس می کردم ممکن است بیهوش شوم با استعانت از درگاه الهی و توسل به ائمه اطهار (ع) به عشق نجات دانش آموزان، با سختی خود را از تخت پایین انداخته و توانستم با رساندن خود به گوشی تلفن با همسرم تماس بگیرم و در یک جمله به او بگویم که "خودت را برسان"
لحظات سخت و دلهره آوری بود نمی توانستم به امید رسیدن همسرم دست از تلاش بردارم بنابراین با غلطیدن روی زمین خود را به جلوی درب خوابگاه بچه ها رساندم و با ته مانده رمقم شروع به کوبیدن در کردم در آن لحظات تنها خواست من از خدا نجات جان دانش آموزان بود که با حصول اطمینان از بیدار شدن آنها دیگر چیزی متوجه نشدم و از هوش رفتم.
ساعاتی بعد با صدای فریاد دانش آموزان و نگرانی بسیاری که در چهره هر یک نمایان بود به هوش آمدم و با مشاهده سلامتی همه آنها خدا رو شکر گفتم.
البته حال من و تعدادی از دانش آموزان بد بود که توسط همسرم و سرایدار مدرسه به وسیله پیکان وانت مدرسه به درمانگاه منتقل شدیم که خوشبختانه همگی نجات پیداکردند اما من به علت وخامت حالم به یکی از بیمارستان های قزوین اعزام شدم و پس از بهبودی پس از یک هفته به محل خدمت خود بازگشتم.
شبستان: انتخاب شما به عنوان معلم فداکار اولین بار توسط چه کسی و چگونه به شما گفته شد؟
مافی: این خبر برای اولین بار توسط رئیس جدید منطقه به نام آقای رحمان اندجی گرمارودی در دی ماه 94 بیان شد و ایشان طی تماس تلفنی با گفتن این خبر عنوان کردند که صدا و سیما برای تهیه مستندی از شما و شرح وقایع آن روز به مدرسه خواهند آمد.
شبستان: به نظر شما چرا باوجود وجود مشکلات فراوان در میان قشر فرهنگیان، ما همواره شاهد درخشش معلمان به عنوان الگوی انسانیت و نوع دوستی در جامعه هستیم که از جان خود برای نجات جان شاگردان خود می گذرند؟
مافی: به عقیده من نباید به معلمی فقط به عنوان یک شغل نگاه کرد چرا که بیشتر همکاران بنده در اغلب موارد، کارهایی را انجام می دهند که فراتر از وظیفه یک معلم است همانطور که در قرآن از کسوت معلمی به عنوان جلوه ای از قدرت لایزال الهی یاد شده است و شهید رجایی نیز در این باره گفته اند: "معلمی شغل نیست معلمی عشق است و ایثار".
شبستان: به نظر شما چرا باید از خودگذشتگی و ایثار یک انسان برای نجات جان دیگری باید مایه شگفتی و تعجب سایرین شود؟
مافی: از نظر من در شرایط فعلی با افزایش مشغله های زندگی و ایجاد فاصله میان آنها متأسفانه مهر و محبت در میان آدم ها کم شده و این امر سبب می شود که هر گونه فداکاری یا ایثار که باید در ذات انسان باشد باعث شگفتی و تعجب دیگران شود.
شبستان: آیا از انتخاب این شغل راضی هستید؟
مافی: بله بسیار راضی هستم و خدای متعال را که در همه احوالات زندگی همراه من بوده و هیچ گاه تنهایم نگذاشته شکرگزارم.
شبستان: توقع و انتظار شما به عنوان یک فرهنگی از نهادهای مسئول چیست؟
مافی: با توجه به اینکه معلمان مسئولیت سنگینی بر عهده دارند انتظار داریم تا مسئولان محترم نیز بیشتر حامی معلمان باشند.