اخبار

ماهیانه 4 هزار تومان هزینه خدمات پسماند برای هر خانواده قزوینی

صدای قزوین - مجتبی منتظری با بیان اینکه در سال جاری طبق مصوبه شورای اسلامی شهر، ماهیانه از هر خانوار به طور میانگین حدود  4  هزار تومان هزینه خدمات پسماند دریافت می شود، افزود:این میزان تنها 50 درصد از هزینه‌های سازمان در بحث خدمات رسانی را جبران خواهد کرد و پنجاه درصد باقیمانده از محل یارانه شهرداری پرداخت خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه در صورت پرداخت به موقع بهای خدمات پسماند از سوی شهروندان ،سازمان مدیریت پسماند با توان بیشتری به ارائه خدمات خواهد پرداخت، افزود: اکنون حدود یازده میلیارد تومان مطالبه سازمان از بابت بهای خدمات پسماند سال 1386 تا پایان سال 94 هنوز دریافت نشده  که امیدواریم شهروندانی که تاکنون آن را پرداخت نکرده‌اند برای پرداخت آن اقدام کنند.

مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری قزوین تاکید کرد: در فرمول بندی بهای خدمات پسماند به نحوی عمل شده است که در صورت مشارکت شهروندان در طرح تفکیک در مبداء، هزینه کمتری از خانوارهای فعال در این طرح اخذ گردد.

وی با اشاره به افزایش 25 درصدی بهای خدمات پسماند در سال 95 نسبت به سال 94 خاطر نشان کرد: بهای خدمات پسماند در نظر گرفته شده برای هر خانوار تنها هزینه  جمع آوری و انتقال پسماندهای شهری را در صورت مشارکت و پرداخت تمامی شهروندان در زمان تعیین شده تامین می‌کند، یعنی در حقیقت همه خدمات دیگر شامل رفت و روب معابر ،لایروبی انهار و ... به صورت رایگان در سطح شهر انجام می‌شود.

مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند با تاکید بر دستورالعمل ابلاغی وزارت کشور درباره تناسب بهای خدمات مدیریت پسماند در بخش تولیدکنندگان غیرخانگی با عوارض کسب و پیشه و یا عوارض نوسازی تصریح کرد: بر اساس این مصوبه بهای خدمات پسماند همه صنوف معادل 50 درصد عوارض کسب و مراکز اداری، موسسات آموزشی، شرکت‌های دولتی، خدماتی و... که به هر نحو صنف محسوب نمی‌گردد برابر 100 درصد عوارض نوسازی است.

وی اضافه کرد: نواحی منفصل شهری و حریم شهر که از خدمات سازمان مدیریت پسماند بهره‌مند هستند نیز بر اساس ماده 7 دستورالعمل سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور مصوب سال 1385 ملزم به پرداخت بهای خدمات پسماند می‌باشند.

منتظری در ادامه خاطر نشان کرد: 20درصد تخفیف برای شهروندانی که در شش ماهه اول سال اقدام به پرداخت بهای خدمات پسماند می کنند و به میزان  10 درصد برای شهروندانی که در شش ماهه دوم سال آن را پرداخت می کنند به عنوان تخفیف خوش حسابی منظور می‌شود.

وی در پایان به هزینه جمع آوری و انتقال پسماندهای امحا شده بیمارستان‌ها و مراکز درمانی  اشاره و تصریح کرد: پسماندهای عفونی امحا شده که توسط بیمارستانها و مراکز درمانی در سطح شهر توسط پیمانکاران خدماتی سازمان منتقل می شود مطابق مصوبه سال گذشته و بر مبنای 1200 ریال برای هر کیلوگرم پسماند عمل خواهد شد.

منبع: صدای قزوین

زمان: يكشنبه 19 ارديبهشت 1395